İçeriğe geç
Anasayfa » MAKALELER » Alkollü araç kullanma ve kazaya karışma durumları

Alkollü araç kullanma ve kazaya karışma durumları

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Ve Mahkeme Kararları Ve Asliye Ceza Mahkemesi Avukatı

2 defa alkollü araç kullanan cezası, mahkeme sonuçları, asliye ceza mahkeme avukatı hakkında bilgiler birbirleri ile bağlantılı olan konuları içeririler. 2 defa alkollü araç kullanımı tespit edilenlere para cezası ve alkol promili ölçüm değerine bağlı olarak, hapis cezaları verilir. 2 defa alkollü araç kullanma para cezası, hapis cezası, 2 defa alkollü araç kullanma cezası mahkeme kararları, trafikten men edilme ve değerlendirme işlemi hakkında detaylar, alt başlıklardan öğrenilirler.

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Para Cezası

2 defa alkollü araç kullananların para cezası hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:• Trafikte 2. Defa alkollü araç kullanımı tespit edilenlere, 1.003 TL para cezası uygulanır.• 2. defa alkollü tespit edilen sürücülerin, alkol ölçümü için kullanılan teknik cihaz ile ölçüm yapılmasını kabul etmemeleri ve polislere zorluk çıkarmaları halinde, 2.188 TL ceza ödemeleri belirlenmiştir.• 2. defa alkollü tespit edilen sürücülerin ehliyetlerine iki yıl süre boyunca el koyulması kararı alınmıştır.

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Hapis Cezası

2 defa alkollü araç kullananların hapsi hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:• Trafikte 2 defa alkollü olarak tespit edilenler, 1,00 promildeğerinde alkol ölçümüne sahip olmaları halinde, 2 yıla kadar hapis ile yargılanırlar.• 2 defa alkollü olarak tespit edilenler, 0.50 promilinüzerinde ve 1,00 promil değerinin altında yapılan alkol ölçümleri için 6 aydan kısa süre ile hapis cezası ile mahkemeye sevk edilirler.• 2 defa alkollü araç kullanma cezası kapsamında, ikinci tespitte, kişinin ceza puanına 20 ceza puanı rakam değeri eklenir.• Hapis cezası ile mahkemeye sevki yapılanların, araçlarına el koyulma işlemi gerçekleştirilir.

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararları

2 kere alkollü araç kullanma cezası mahkeme sonucuhakkında detaylar şu şekilde sıralanır:• 2 defa alkollü araç kullanımı tespit edilen kişi 2 yıl hapis cezası görülmesi amacı ile mahkemeye sevk edilir.• Mahkemece kişinin hapsine veya hapis kararı ertelenerek, para cezası ödemesine karar verilir.• 2. defa trafikte alkollü olarak yakalanan ve cihaz ile ölçüm yapılmasını red eden, polise şiddet eğiliminde bulunan kişiler için mahkemenin, 2 yıla kadar hapis cezası kararı alma hakkı bulunur.• Mahkeme, aynı zamanda, hapis cezasına ek olarak para cezası olan 2.188 TL maddi ceza tutarının yansıtılması karını alınma hakkına sahiptir.

2 Defa Alkollü Araç Kullananların Trafikten Men Edilmesi

2 defa araç kullananın trafikten meni hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:• 1,00 promil alkolün üzerinde ölçüm değeri ile tespit edilen ve ikinci kez alkollü olarak yakalanan kişiler, mahkeme kararı ile trafikten men edilir.• Trafikte ilk kez alkollü olarak tespit edilen kişiler, 6 ay süre ile trafikten men edilirken, ikinci kez alkollü olduğu tespiti yapılanlar, 2 yıl süre ile trafikte araç kullanmaktan men edilirler.• Araç trafiğine çıkmaktan men edilen sürücülerin, sürücü belgelerine de 2 yıl süre ile el koyulur.

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Alanların Değerlendirmesi

2 defa alkollü araç cezası olanı değerlendirme işlemihakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:• İki defa alkollü araç kullanan ve cezai işlem uygulanan kişiler, ceza bitimi sonrasında, değerlendirme sürecine tabi tutulurlar. • 2 yıl süre ile trafikten men edilen ve mahkemece sürücü belgesine el koyulan kişiler, cezai uygulamaların bitimi sonrası, ‘’sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi programına’’ dahil edilirler.• 5 yıl ile trafikten men edilen alkollü sürücüler veya hapis cezası kararı alınan sürücüler, cezai koşulların tamamlanması sonrası, psikiyatri uzmanının muayenesine tabi olurlar.

Bu değerlendirme koşulları sonucunda, trafiğe tekrar çıkabileceği hakkında belirleme yapılanların sürücü belgeleri verilirken, 2 defa alkollü araç kullanma cezası olan ve değerlendirmeyi geçemeyenlerin trafikten men koşulları devam eder. 

“Alkollü araç kullanma ve kazaya karışma durumları” hakkında 1 yorum

  1. Iyi gunler. Ben ehliyetimi ikinci defa kaptirdim. Ilkinde 0.60 promil ile kaptirmistim. Ikincisi ise 10 gun once 233 promil ile cevirmede kaptirdim. Hic bir zorluk cikarmadim kaza bela vb yok ve kendimdeydim. O kadar promilli olmama ragmen 1 saat icinde ifade verdim karakolda ve elime vdrdikleri kagit seri muhakeme kagidi diye yaziyor. Sicilim de temiz bir sorunum yok. Surec nasil isler seri muhakeme dedigini nedir. Para cezasi ne kadar alirim. Hapis durumu gibi bir durum var midir. Cevabinizi bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüşmeyi başlat
Çevrimiçi
Merhaba. Ben Avukat Selim ÜNAL. Nasıl yardımcı olabilirim ?