İçeriğe geç
Anasayfa » MAKALELER » Ölümlü Trafik Kazasında Ölenin Eşi Ne Kadar Tazminat Alır?

Ölümlü Trafik Kazasında Ölenin Eşi Ne Kadar Tazminat Alır?

Ölümlü Trafik Kazasında Ölenin Eşi Ne Kadar Tazminat Alır?

Trafik kazasında vefat edenin eşine tazminat tutarı verilirken, vefat eden kişinin yaşına ve yaşıyor olsaydı çalışma sağlayacağı gün sayısına bağlı olarak tazminat hesaplaması yapılara, tazminatın iletimi sağlanır. Ölümlü trafik kazasında ölenin eşine tazminat verilme nedenleri, tazminatın belirlenmesi, tazminatın değerinin hesaplanması, ölümlü trafik kazaları sonucu eşin destekten yoksun kalma tazminatı alması hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilirler.  

Ölümlü Trafik Kazasında Ölenin Eşine Tazminat Neden Verilir?

Trafik kazasından ölenin eşine tazminat sebepleri şu şekilde sıralanırlar:• Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında, ölen kişinin eşine destekten mahrum kalması sebebi ile tazminat verilir.• Kişi, ölen eşinin vereceği maddi ve manevi destekten kaza sebebi ile mahrum kalması nedeniyle, tazminat talep eder.• Trafik kazasında ölen kişinin, yaşama süresince çalışabileceği günler üzerinden maddi değerlerin kaybı nedeniyle kişinin eşine tazminat ödemesi yapılır. 

Ölümlü Trafik Kazasında Ölenin Eşine Tazminat Belirlemesi

Trafik kazasında eşi ölenin tazminat belirlemesi hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:• Ölüm ile sonuçlanan trafik kazalarında, ölenin eşinin tazminat alımı sırasında, kazanın meydana geldiği tarihe,• Kaza ile ilgili raporların hazırlandığı tarihe,• Kazda ölen kişinin sahip olduğu yaşa,• Kişinin hayatta olsaydı kaç yıl çalışabileceğine,• Asgari geçim indirim tutarlarına,• Ölen kişinin eşinin ve çocuklarının yaş değerlerine bakılarak, tazminatın hangi oranda verileceğinin belirmesi yapılır. 

Bu kriterlere bağlı olarak tazminat belirlemesi yapılması sonrası, ölümlü trafik kazasında ölenin eşine tazminatverilecek tutara ilişkin hesaplamalar sağlanır. 

Ölümlü Trafik Kazasında Ölenin Eşine Tazminat Hesaplaması

Trafik kazasında eşi ölenin tazminatının hesabı yapılırken izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:• Kazada ölen kişinin yaşı ve vefat etmeden önce aldığı maaş tutarı hesaba başlanırken kullanılır.• Kişinin vefatı öncesi aldığı maaş ücretinin %20’ si alınır.• Ortaya çıkan rakam değerinin, % 60’ı alınır. Bu hesaplama ile vefat eden kişinin, yaşamış olsaydı kazanacağı 1 aylık maddi tutar belirlenir.• İşlemler ile tespit edilen rakam değeri, kişinin vefat etmemiş olsaydı, 1 yıl içerisinde kazanacağı maaş ücretini hesaplama için 12 ile çarpılır.• Yıllık olarak bulunana değer, kişinin tüm yaşam süresi için hesaplama yapılması için 37 yıl aktif çalışabileceği hesap edilerek, 37 ile çarpılır.

Bu adımlar ile ölümlü trafik kazasından ölenin eşine tazminat olarak verilecek olan, destekten mahrum kalan tazminatı değeri hesaplanır. 

Ölümlü Trafik Kazsında Eşin Tazminat Alma Şartları

Ölümlü trafik kazasında eşin tazminat alım koşulları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:• Eşi vefat eden kişi, kazayı gerçekleştiren tarafın kusurlu taraf olması şartı ile tazminat talep eder.• Vefat eden kişinin de kusurluluk oranı bulunuyor ise tazminat daha düşük maddi değer üzerinden alınması şartı ile talep edilir.• Vefat eden kişinin yaya olması, şoför olması ve yolcu olması durumlarının göz önünde bulundurulması şartı ile kaza için tazminat talebi yapılır.

Ölümlü Trafik Kazasında Eşe Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Trafik kazasında ölenin eşine destek yoksunluğu tazminatıverilirken, kişinin yaşadığı duygusal çöküntü ve uğradığı maddi kayıplar göz önünde bulundurulur. Kişinin eşinden aldığı desteğin, kaza olması sebebi ile son bulması halinde kazada kusurlu olan tarafın tazminat ödemesi yapması gerekir.

Destekten mahrum kalma tazminatı kişinin, eşi, annesi, babası, nişanlısı, çocukları, tarafından talep edilebilen bir tazminat türüdür. Trafik kazasında ölen kişinin, yaşamı boyunca maddi destek sağlayacağı kişiler, kaza sonucu yaşanan vefat olayına bağlı olarak tazminat talep etme hakkına sahiptirler. Ölümlü trafik kazasında ölenin eşine tazminatalımda, ölüm sebebi ile yaşanan travmayı gerekçe göstererek, manevi tazminat davası da açma hakkı sunulur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüşmeyi başlat
Çevrimiçi
Merhaba. Ben Avukat Selim ÜNAL. Nasıl yardımcı olabilirim ?