İçeriğe geç

Trafik Kazasında Sigortadan Ne Kadar Para Alınır?

Trafik Kazasında Sigortadan Ne Kadar Para Alınır?
Trafik kazalarında meydana gelen maddi zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Sigorta şirketinin doğan kazalardan ötürü maddi zararları karşılama yükümlülüğü vardır. Bu yükümlülük sınırsız bir yükümlülük değildir. Trafik kazasıyla ilgili yürütülecek prosedür işlemleri çeşitli kanunlara tabidir. Sigortacılık Kanunu, Borçlar Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Karayolları Trafik Kanunu gibi temellere oturan geniş bir düzenlemeye tabidir. İlgili kanunlara bağlı olarak zararınızı sigorta şirketlerinden tazmin etmeniz mümkündür. Çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen trafik kazasının ardından sigortadan para ödemesi yapılmaktadır. Bu yazıda trafik kazasının ardından sigortadan ne kadar para alınabilir, ödemelerin miktarını etkileyen faktörler nelerdir ve nasıl bir hukuki süreç izlememiz gerektiği konusunda okuyucuyu aydınlatacağız.
Trafik Sigortası Zorunluluğu
Trafik kazalarında sigorta şirketleri asli derece sorumludur. Buradan anlaşılması gereken şey trafik sigortasının zorunlu olduğudur. Trafik sigortası yaptırmayan bir araç çeşitli adli ve idari yaptırımlarla karşılaşarak ilgili sigortayı yaptırmak zorunda kalacak aksi takdirde trafikten men edilecektir.
Sigorta Şirketi Zararı Karşılar Mı?
Sigorta şirketi trafik kazasında meydana gelen hasarları karşılamakta mıdır? Bu soruya genel itibariyle evet diyebilmekteyiz fakat bunun nasıl gerçekleşeceği son derece önemlidir. Eğer ilgili kazada haklıysanız ve belli bir zarara uğradıysanız ilgili ödemeye hak kazanırsınız. Sigorta şirketi tüm bunlara rağmen hak ettiğiniz tazminatı vermez ise sigorta tahkim komisyonuna başvurarak ya da dava açarak ilgili taleplerinizi elde edebilmeniz mümkündür.
Sigorta Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Kaza sonrası sigorta parası hesaplaması yapılırken çeşitli ölçütler hesaba alınmaktadır. Kazazedenin yaşı, Heyet Raporu Sonucu, Kazadaki Kusur Oranı, Mağdurun Kaza tarihindeki Maaşı gibi ölçütler sigorta parası hesaplamasında dikkate alınmaktadır. Bu ölçütler bizim için sigorta parası hesaplamasında yol gösterici olacaktır.
Trafik Sigortası Hasarın Tamamını Karşılar Mı?
Zorunlu trafik sigortası limitini aşmayacak şekilde hasarı karşılar. Limitin dışında kalan miktar araç işleteninden ve sürüden talep edilir.
Trafik Sigortası Ne Kadar Hasar Öder?
“Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası” ve “Motorlu Araçlarla İlgili Mesleki Faaliyette Bulunanlar İçin Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortasında 2022 yılı için geçerli olacak asgari teminat limitleri aşağıdaki gibidir:
Otomobil Trafik Sigortası Teminatı 2022

• Araç Başına Maddi Giderler 50.000
• Kaza Başına Maddi Giderler 100.000
• Kişi Başına Sağlık Giderleri 500.000
• Kaza Başına Sağlık Giderleri 2.500.000
• Kişi Başına Sakatlanma ve Ölüm 500.000
• Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm 2.500.000

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir