İçeriğe geç
Anasayfa » MAKALELER » Yaralanmalı Trafik Kazası Geçirdim Ne Yapmalıyım?

Yaralanmalı Trafik Kazası Geçirdim Ne Yapmalıyım?

Yaralanmalı Trafik Kazası Geçirdim Ne Yapmalıyım?

Trafik kazaları hakkında pek çok vatandaşımızın ne yazık ki detaylı bilgilere sahip olmadığı görülmektedir. Bu yüzden vatandaşların ve kazazedelerin sahip olduğu mevcut haklar çoğunlukla kullanılmamakta ya da çok geç kullanılmaktadır. Trafik denetimlerindeki yetersizlikler, yolların kusurlu durumu, alkollü araç kullanımı, trafik kurallarına aykırı araç kullanma gibi sebeplerden dolayı her gün yüzlerce;• Maddi hasarlı,• Yaralanmalı ve• Ölümlü

trafik kazaları meydana gelmektedir. Trafik kazası sonucunda oluşan maddi ve manevi zararların tazmin edilmesinde öne çıkan bazı yöntemler bulunmaktadır. Vefat halinde alınan destekten yoksun kalma tazminatının yanı sıra yaralanmalı trafik kazası geçirenler de sürekli efor kaybı tazminatı alabilirler. 

Ankara Kaza Avukatı

Trafik kazaları sonucunda haksız fiil sebebiyle mağduriyet yaşayan vatandaşların bu konuda karşılaştıkları zararların tazmini için gerekli başvuruları herhangi bir aracı kurum veya kişi olmadan kendi başlarına yapabilmeleri mümkündür. Dolayısıyla yaralanmalı trafik kazası geçiren vatandaşlar tazminatlarını alabilmek için kendileri başvuruda bulunabilirler. 

Ancak tazminat hukuku çok hassas ve hesaplama yöntemleri oldukça karmaşık olduğu için bu konuları doğal olarak herkesin bilmesi mümkün değildir. Sigorta şirketleri tazminatları ödeme konusunda yüksek ödemelerden kaçınmak için sorun çıkarmaları, gereksiz veya temin edilmesi zor olan belgeleri istemeleri ya da az ödeme yoluna başvurmaları da hak kayıplarına neden olabilmektedir. 

Bu sebeple Ankara kaza avukatı olarak hukuk büromuzun verdiği profesyonel hizmetten yararlanabilirsiniz. Yaralanmalı trafik kazasında tazminatınızı alabilmeniz için gerekli olan tüm hukuki prosedürlere hakim olan uzman avukat kadromuzla, herhangi bir hak kaybına yaşamadan talep ettiğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Ankara Yaralanmalı Trafik Kazası Avukatı

Ankara’da yaralanmalı trafik kazası avukatı arayışında bulunanlar, hukuk büromuzdan aradıkları danışmanlık veya tazminat davası takibi hizmetlerini alabilirler. Gerekli belgeleri hazırlanmasında, sigorta şirketlerinin hukuki sorumluluklarını yerine getirmesinde ve hak kayıpları yaşamadan en doğru bedel üzerinden tazminatların alınmasında profesyonel hukuk büromuzu tercih ederek, trafik kazasında karşılaştığınız bedeni zararların tazminatını alabilirsiniz.

Tazminat Ödemesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Trafik kazası sonucunda haksız fiil yüzünden mağduriyet yaşayan vatandaşların haklarını tazmin edebilmeleri için açacakları tazminat davası için gerekli olan birtakım belgeler söz konusudur. Örnek olarak trafik kazası yaşadıysanız ve meydana gelen maddi ve manevi hasarı sigorta şirketinizin tazmin etmesini talep ediyorsanız, bu noktada öncelikle sigorta şirketine sunmanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır.

Hukuku sistemimizde yer alan hükümlere göre trafik sigortası teminatları 3 farklı grupta değerlendirilmektedir. Bunlar maddi zararlar, bedeni hasarlar ve vefat halidir. Dolayısıyla kazazededen talep edilen evraklar da hasarın şiddetine ve sonuçlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Trafik kazasında yaralanan kişilerin tazminat ödemesi alabilmeleri için bu belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. d

Bedeni Hasar Durumunda Gerekli Evraklar

Yaralanmalı trafik kazalarında kaza durumunda tazminat alabilmek için gerekli belgelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar;1. Trafik kazası tespit tutanağı2. Yaralının tedavi olduğu ve taburcu edildiğini gösteren hastane raporu3. Reçete 4. Hastaneden alınan fatura, makbuz ve benzeri tedavi hizmeti alındığını gösterir belgeler

Bedeni hasarın yanı sıra sakatlanma durumunda da tazminat almak için gerekli belgeler bulunmaktadır. Hukuk sistemimizde yaralanmalı trafik kazası geçirdikten sonra sakat kalan kişilerin tazminat alabilmesi için gerekli belgeler şunlardır:1. Trafik kazası tespit tutanağı2. Tam teşekküllü sağlık kuruluşundan alınan ve sakatlığın mevcut durumunu gösteren sağlık kurulu raporu3. Sakat kalan kişinin mevcut gelir durumunu gösteren belge4. Olayın mahkeme sürecine ait mahkeme kararı5. Kazayla ilgili olabilecek tüm detaylı belgeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüşmeyi başlat
Çevrimiçi
Merhaba. Ben Avukat Selim ÜNAL. Nasıl yardımcı olabilirim ?