Araç Değer Kaybı Davaları

Anayasa mahkemesi tarafından verilen iptal kararı sonucunda, sigorta şirketlerinin aleyhine bir takım yenilikler oldu.

Araç Değer Kaybı Davaları

Tavsiye için Hemen Arayın

7/24 Arayabilirsiniz

brochure

Download our document to see specific data of the service and how we work.

BROCHURE.DOC
19KB
BROCHURE.PDF
8KB

Yılların Tecrübesi

Birçok Prestijli Ödül

Deneyimli Avukat

Ücretsiz Danışmanlık

Araç Değer Kaybı Davaları

Anayasa mahkemesi tarafından verilen iptal kararı sonucunda, sigorta şirketlerinin aleyhine bir takım yenilikler oldu. Örnek vermek gerekirse, aracınızın değer kaybettiğini düşündüğünüz zaman eğer ki aracınız 165.000 kilometreyi geçmişse, araç değer kaybı talebinde bulunamıyordunuz. Ancak, anayasa mahkemesi tarafından verilen iptal kararı sonucunda kilometre sınırı ortadan kaldırılmış ve belli başlı kriterlerin sağlanması halinde kademeli olarak azalarak araç değer kaybı tazminatı almaya hak kazanıyorsunuz. Ankara’da trafik kazası avukatı veyahut araç değer kaybı tazminatı denildiğinde ilk akla gelen avukatlardan olan Avukat Selim ÜNAL, 2016 yılından bu yana trafik kazaları avukatı olarak aktif mesleğini icra etmektedir.
Araç değer kaybı avukatı denildiğinde aklımıza; trafik kazası sonucunda aracımızın maddi olarak zarar görmesi ve bu zararın tazmini ile ilgilenen avukat aklımıza gelecektir. Trafik kazası sonucunda, aracımızın belli başlı parçaları zarar görmüş olması ve araç sahibinin malında zararın oluşması halinde talep edilebilecektir. Araç değer kaybı tazminatından bahsedebilmek için, aracın kaza tarihindeki değeri ile kazadan önceki değeri arasında maddi farkın olması gerekmektedir.

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL OLUR?

Araç değer kaybı avukatı ya da doğru ifade ile araç değer kaybı davalarına bakan avukatın; araçta değer kaybı var diyebilmesi için araçta oluşan bir zararın ve bu zarar sonucunda aracın değerinde düşüşün olması gerekmektedir. Araç değer kaybı davasından söz edebilmek için, aracın kaza sonrasında değerinin düşmesi, belli parçalarının zarar görmesi ile birlikte araç değer kaybı davası açtığında kilometresi, hasar kaydı bilgisi ve daha önce aynı parçanın zarar görüp görmediğinin tespiti gerekmektedir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı

Araç değer kaybı avukatı, bir kaza sonucu araçta değer kaybı söz konusu ise araç hangi kilometrede olursa olsun, belli katsayılara göre araç sahibine araç değer kaybı tazminatı alabilecektir. 20 Mart 2020 tarihinde Hazine Müsteşarlığı tarafından Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar yayınlanmıştır. Yayınlanan genel şartlara göre yapılan değişikliklerin ardından, araçta kilometre sınırına bağlı olan tazminat davası hakkının kaldırıldığı görülür. Buna bağlı olarak da aracın kilometresi ne olursa olsun araç değer kaybı tazminat davası açılabilmektedir. Araç değer kaybı başvurusu yapılması gerekli ise koşulların sağlanıp sağlanmadığına bakılır. Araç değer kaybı başvurusu öncelikle sigorta şirketi üzerinden gerçekleştirilir. Sigorta şirketi yazılı şekil şartına bağlı olarak yapılan bu müracaata onay vermediğinde ya da geri dönüş sağlamadığında ise Sigorta Tahkim Komisyonu devreye girer. Sigorta şirketinin başvurunun ardından 15 günlük yasal bir süre içinde müracaatı yanıtlaması beklenir. Ayrıca, ruhsat sahibi ve sürücüye karşıda dava adli yargıda dava açılabilecektir.
Avukat Selim Ünal

AVUKAT SELİM ÜNAL

AVUKAT, DANIŞMAN

Selim ÜNAL, 10.06.1987 Polatlı/ANKARA doğumlu, İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu bir avukattır. 2016’da SELİM ÜNAL HUKUK VE DANIŞMANLIK ofisini kurmuş, trafik kazaları konusunda uzmanlaşmıştır. 400’e yakın medya çıkışıyla tanınan ÜNAL, hasar firmalarının kapatılması için mücadele eden öncü avukatlardan biridir. Uzmanlık alanları arasında trafik kazaları tazminatı, iş kazaları ve manevi tazminat davaları bulunmaktadır.

Araç Değer Kaybı Davası Açmanın Şartları Nelerdir?

Araç değer kaybı avukatına dosya geldiği zaman, araçta oluşan zarardan kaynaklı değer kaybı tazminat davası açmanın bazı şartları aranmaktadır.


• Kaza sırasında araçta bir hasar oluşmalı ve araçta boyanan – değişen parçalar olmalı.
• Kaza çift taraflı bir trafik kazası olmak zorundadır.
• Değer kaybı talep edenin % 100 kusurlu olmaması gerekmektedir.
• Hasarlı parçalar daha önceden başka bir kazaya bağlı olarak onarılmış olmamalıdır.
• Tek taraflı olan kazalarda araç değer kaybı talep edilemez.

blue-car-with-door-open-is-being-blown-out-by-fire
broken hoods of cars during road accident on urban street

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç değer kaybı avukatı, araçta meydana gelen araç değer kaybının hesabını yaparken, kusur oranına, kilometresine, kaza anındaki yaşına, daha önce zarar gören yerde hasarının olup – olmadığına ve kat sayılara göre ne kadar tazminat alabileceğine bakara hesaplama yapar. Ancak, teknik konular olması nedeniyle, mutlaka araç değer kaybı avukatından destek alınması gerekmektedir.

Ankara'da Trafik Kazası Avukatı: Selim Ünal'ın Deneyimi

Ankara’da hizmet veren deneyimli bir avukat, yaralanmalı trafik kazası davalarında müvekkillerine nasıl yardımcı olabilir? Bu başlık altında, Selim Ünal’ın uzmanlık alanları, geçmiş davalarındaki başarıları ve müvekkillerine sağladığı hukuki destek detaylı bir şekilde anlatılacak. Selim Ünal’ın yönetimindeki davalardan örnekler sunularak, müvekkillerin haklarını savunma sürecindeki etkin rolü vurgulanacak.

Ankara’da hizmet veren bir avukatın yerel yasal düzenlemelere hakimiyeti ve yaralanmalı trafik kazası davalarındaki tecrübesi, müvekkiller için önemli bir avantajdır. Selim Ünal’ın adaletin sağlanması için gösterdiği kararlılık ve etkili hukuki stratejiler, bu başlık altında detaylı bir şekilde incelenecek.

Hemen Arayın